Co warto wiedzieć o książce pt. “Miasto z mgły” Carlosa Ruiza Zafóna?

Carlos Ruiz Zafón jest jednym z najsłynniejszych pisarzy naszych czasów i najpoczytniejszym autorem hiszpańskim. Jego prace zostały przetłumaczone na 45 języków. Zadebiutował w 1993 roku. W 2001 roku wydał “Cień wiatru”, pierwszą z legendarnych powieści o Cmentarzu Zapomnianych Książek. Stworzył w nim literackie uniwersum, które okazały się jednym z cudownych dzieci współczesnej literatury na pięciu kontynentach. Teraz ukazała się książka pt. “Miasto z mgły“.

Z jaką książką mamy do czynienia?

Najnowsza książka Carlosa Ruiza Zafóna, czyli właśnie “Miasto z mgły” to rozwinięcie literackiego świata Cmentarza Zapomnianych Książek. Ten ciekawy zbiorek jedenastu opowiadań ujawnia wszystkie cechy pisarstwa Zafóna, ale delikatnie, jakby przez wszechobecną mgiełkę jego literackiego obrazu. Teraz będziemy mieli przyjemność przeczytać ostatnie dzieło mistrza Zafóna. Zostaniemy zanurzeni w nową, ale już znaną ikonografię i wszechogarniającą mgłę. Wracamy do znanych nam historii z cmentarza zapomnianych książek. Tak jak poprzednio, tak i teraz zakochaliśmy się w pięknym stylu hiszpańskiej pisarza.

Jak się przygotować do tej lektury?

Dobrze jest znać wcześniejsze prace Zafóna przed przeczytaniem tych opowiadań, ale nie sądzimy, by było to konieczne. Ci, którzy nie znają jego książek, mogą rozpocząć swoją przygodę z nim w tej niewielkiej, ale jakże ważnej kolekcji. Jest to ważne nie tylko dla wielbicieli jego talentu.

Czego dotyczą te opowiadania?

Nie będziemy opisywać każdej historii z osobna. Nie rozkładamy ich na główne elementy. Wszystkie opowiadania oparte są na historii Barcelony, miasta ukochanego przez naszego ulubionego autora. I tak oto mamy tajemniczą Barcelonę, gotycką, deszczową, płonącą, szarą, spowitą mgłą. To jest Barcelona, o której nie przeczytasz w przewodniku. To jest Barcelona Zafóna, pełna tajemnic. W tej serii, podobnie jak w innych większych pracach, mamy do czynienia z piękną narracją. Magia książki pt. “Miasto z mgły” jest wyjątkowa. Co jeszcze spotykamy w tych opowieściach oprócz cmentarzy i tajemniczej Barcelony? Opowieści o:

  • snach,
  • demonach,
  • nadziejach,
  • duchach.

Opowieści o życiu, marzeniach i miłości. Mroczne postacie, tajemnicze domy, klątwy oraz odmienne tragiczne wydarzenia, a nawet trucizna, a przede wszystkim odnajdziemy tu miłość do literatury. Każda książka tutaj, każdy tom, ma duszę. Dusza osoby, która ją napisała i dusza osoby, która ją czyta i przeżywa, której wyobraźnię ona zawładnęła.

 

Interesujące aspekty książki pt. “Miasto z mgły” Carlosa Ruiza Zafóna

Książka pt. “Miasto z mgły” (https://www.taniaksiazka.pl/miasto-z-mgly-carlos-ruiz-zafon-p-1519961.html) to ostatnie spotkanie z Zafónem jest poszerzeniem literackiego świata Cmentarza Zapomnianych Książek. Opowieści zawarte w “Miasto z mgły” są najbardziej znane i dobrze znane czytelnikom sagi, ponieważ zawierają historie życia słynnych bohaterów, ale nie tylko.

Z czym mamy tu do czynienia?

Istnieje też historia budowania bibliotek mitów. Historie utkane we mgle przeplatają się z fikcyjnymi opowieściami i bohaterami, którzy nie zostaną zapomniani. W ostatniej książce autora znajdujemy cały kunszt literacki, unikalny talent i nadprzyrodzoną osobowość autora. Carlos Ruiz Zafón żegna się z nami opowiadaniami, w których znajdziemy wszystkie gatunki literackie, w tym:

  • thrillery,
  • romanse,
  • powieści gotyckie,
  • genialną fantastykę.

Dlaczego to takie zachwycające opowieści?

Te historie to tylko zapowiedź, a zanurzenie się w ich klimat niestety nam nie wystarcza. Chcemy czytać więcej, chcemy więcej chłonąć, nie chcemy myśleć, że to już koniec. Lubimy tę refleksję, te refleksje po lekturze, ten niepowtarzalny, otulający klimat, który czujemy po przeczytaniu powieści autora, który zapowiada, że wkrótce wrócimy na cmentarz zapomnianych książek.

Jak autor ukazał swój kraj ojczysty?

Hiszpania spowita mgłą, tajemnicza, niepowtarzalna, magiczna aura – to właśnie przypomina inne książka Zafóna. Niestety, Miasto Mgieł jest ostatnim. To jest pomnik dla czytelnika. Kiedy pierwszy raz przeczytaliśmy książki tej autora, od razu stwierdziliśmy, że się zgubiliśmy i z chęcią przeczytamy więcej. Zafón stworzył atmosferę rzadko spotykaną w książkach, a Hiszpania przedstawiona jest w sposób magiczny i tajemniczy. Carlos Ruiz Zafón tworzy atmosferę, która otula czytelnika, spowijając go siecią tajemnic i spowijając subtelną mgłą deszczowej Hiszpanii. W tej piśmienniczej Hiszpanii chce się zostać i przeżywać przygody z bohaterami książki. Tym samym “Miasto z mgły” to krótka opowieść, która zabiera czytelnika w ostatnią podróż przez malowniczą historię spowitej mgłą Hiszpanii.

Wzruszające pożegnanie


Ta książka jest pożegnaniem autora z czytelnikiem i czytelnika z autorem. To nie jest pożegnanie, ale takiego pożegnania nie ma na świecie, bo jak można pogodzić się z deficytem? Wszelka przeczytana strona przybliża nas do nieuchronnego zakończenia; zakończenia przygody z magiczną i niezapomnianą książką katalońskiego autora. Dzięki Zafónowi zakochaliśmy się w Barcelonie i mamy nadzieję, że jeszcze kiedyś będziemy mieli okazję ją odwiedzić.

 

“Miasto z mgły” Carlosa Ruiza Zafóna. Sentymentalna lektura

Gdyby to było nasze pierwsze spotkanie z Carlosem Ruizem Zafónem, czy docenilibyśmy historie zawarte w ciekawym wydaniu pt. Miasto z mgły – Tania Książka? Cóż, może nam się podobać styl i nastrój opowiadania, ale nie sądzimy, byśmy uznali je za wyjątkowe. Widzimy je z perspektywy zapalonego czytelnika prozy, dlatego są dla nas szczególnie ważne. Nie, żebyśmy nie byli wobec nich krytyczni, ale choć raz spójrzmy na nie z sercem, które mocniej zabije, gdy znów poczuje się częścią świata stworzonego przez Zafóna.

Czym tak naprawdę jest ta książka?

Miasto z mgły” nie jest zdrowym daniem, ale przystawką na zaostrzenie apetytu. Kilkanaście opowiadań, długich lub krótkich, z których każde mogłoby być podstawą powieści. Czytając, nie możemy się już tego doczekać, co będzie dalej i jak potoczą się losy bohaterów. Przewracamy stronę, a potem jest już po wszystkim, bo to tylko historia, szalenie wciągająca opowieść historyczna. Piękna, krótka forma. Warto to przeczytać.

Kim jest ten hiszpański autor?

Carlos Ruiz Zafón wkroczył w świat literatury z prawdziwym sukcesem. Jego pierwsza książka, po Don Kichocie, stała się najbardziej znaną i niezapomnianą hiszpańską powieścią na świecie. Będzie nam tego mistrza strasznie brakowało. Jest autor bardzo interesujący i oryginalny i aż szkoda, że nie jest wystarczająco znany.

Czego dotyczą te opowiadania?

Urocze zakątki Barcelony, niezwykła biblioteka, dom owiany rodzinnymi tajemnicami, niewiadomi ludzie, zdarzenia z przeszłości, które poruszają naszą fantazję i miłość, która tyka naszych serc. To właśnie sprawia, że teksty Zafóna są tak wzruszające w lekturze. Czujemy się bardzo smutni, aby czuć się ten zbiór opowiadań, ostatnia książka miała przyjemność czytać przez tego wielkiego pisarza. Przykro nam, że “opowiadacz tej niezwykłej historii nie zaskoczyłby nas niczym innym”. “Miasto z mgły” jest przedłużeniem literackiego świata Cmentarza Zapomnianych Książek. Kiedy czytamy ten zbiór opowiadań, rozkoszujemy się.

Specyfika opowiadań

W tych 11 opowiadaniach odkrywamy wszystkie cechy pisarstwa Zafóna, które tak bardzo kochamy. Dla niego tak charakterystyczna jest zaduma i refleksja, która wiąże się z dystansem do różnych tematów. Niezwykła subtelność i delikatność w konstruowaniu opowieści. Odrobina smutku i tęsknot za światem, którego już nie ma, a do tego wspaniała wyobraźnia, która wprowadza do jego tekstów magię i sprawia, że zaczynamy marzyć.